W dniach 25-27 listopada 2010 r. w Jaworze odbyło się III wyjazdowe posiedzenie Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP. Posiedzenie zorganizowała, przy wsparciu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Fundacja Rektorów Polskich zapewniająca obsługę KOiL.
Po zapoznaniu się ze stanem prac nad rządowymi dokumentami strategicznymi dotyczącymi szkolnictwa wyższego, członkowie KOiL wyrazili satysfakcję z powodu uznania przez Forum Ekspertów MNiSW, projektu środowiskowego strategii 2010-20 popieranego przez KRASP, za projekt bazowy dla prac prowadzonych w Ministerstwie. Z zadowoleniem przyjęto pozytywną oceną dotychczasowego przebiegu tych prac dokonaną przez Przewodniczącego KOiL, który - obok Przewodniczącej KRASP - jest członkiem Forum Ekspertów.
· Przewodniczący KOiL przekazał uczestnikom posiedzenia informacje o aktualnie prowadzonych działaniach w sprawie nowelizacji ustaw przez:
o KRASP (Komisja zapoznała się z uchwałą Zgromadzenia Plenarnego KRASP z dnia 4 listopada 2010 r. w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustaw dotyczących szkolnictwa wyższego)
o RGSW (odtworzono na posiedzeniu prezentację Przewodniczącego Rady Głównej nt. opinii środowiska o projekcie nowelizacji ustaw)
o Sejmowej Komisji ENiM (uczestnicy obrad zostali zapoznani z wynikami posiedzenia Sejmowej Komisji w dniu 24 listopada 20120 r. przekazanym telefonicznie KOiL przez Przewodniczącą KRASP - projekt ustawy został skierowany do Podkomisji)
· Na wniosek zgłoszony przez niektóre zainteresowane uczelnie członkowskie KRASP w związku z pracami nad nowelizacją ustawy PoSW, rozpatrzono zawartą w projekcie MNiSW zmianę art. 3 dotyczącą kryteriów i wymagań używania w nazwie własnej uczelni słowa uniwersytet (bez przymiotnika). Po dyskusji, w pełni popierając przyjęte wcześniej stanowisko Zgromadzenia Plenarnego KRASP w tej sprawie, KOiL wskazał na argumenty za odstąpieniem od zmiany zaproponowanej przez Ministerstwo w ust. 1 tego artykułu.
· Po zapoznaniu się z przekazaną przez Przewodniczącą KRASP ekspertyzą prawną dotycząca zgodności z Konstytucją RP projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, wprowadzającego w art. 129 ust. 1 jednoetatowość, członkowie Komisji po dyskusji poparli zaproponowanie przez Ministerstwo zmiany (przy jednym głosie przeciwnym), bez względu na ocenę zagrożenia uznania takiej regulacji za niekonstytucyjną. Zwrócono uwagę na potrzebę zastosowania vacatio legis w tej sprawie przekraczającego okres 1 semestru.